Чернівецький університет таки потрапив до списку об'єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО

28 червня у день 15-річчя Конституції України, у рік 20-річчя проголошення незалежності України, Сесія Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, яка впродовж 19-29 червня 2011 р. тривала у Парижі, включила Архітектурний ансамбль Резиденції митрополитів Буковини і Далмації (нині центральний корпус Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича) до Списку об'єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Серед 35 об'єктів природної і культурної спадщини, які цьогоріч номінувалися до списку, Східна Європа була представлена лише одним об'єктом — Резиденцією.

Згідно з процедурою номінування у липні 2007 р., Центр Всесвітньої Спадщини ЮНЕСКО включив Резиденцію митрополитів у Чернівцях до переліку об'єктів-кандидатів (Tentative List) на номінацію до списку ЮНЕСКО за чотирма критеріями унікальності.

Впродовж двох років (2008-2010) тривав процес підготовки номінаційного досьє та проведення різноманітних заходів у рамках номінування. За обсягом із картами, схемами, фотоілюстраціями, копіями архівних документів та іншими матеріалами — це майже 1000 сторінок (5 книг).

Навесні минулого року університет одержав висновок ЦВС ЮНЕСКО за підписом директора Центру Франческа Бандаріна, в якому зазначалося, що Центр Всесвітньої Спадщини ЮНЕСКО немає жодних зауважень щодо відповідності номінаційного досьє настановам ЮНЕСКО. Отже, другий етап, найбільш відповідальний і тривалий, було завершено успішно.

Наступний етап ? експертна місія ІКОМОСу, яка відбулася у вересні 2010 року. З конфіденційною експертною місією Чернівці відвідав експерт ІКОМОСу Йозеф Штульц (Чеська республіка), який впродовж тижня детально обстежив об'єкт номінації і територію навколо нього, буферну зону (історична частина міста). На підставі його місії було зроблено висновок ІКОМОСу.

Останній етап — засідання 35 сесії Комітету Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, на якій більшістю голосів Резиденцію було включено до Списку об'єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

І напевно, результати голосування членів комітету підтверджують слова ксьондза Яна Бадені, який відвідав Чернівці наприкінці ХІХ століття і записав у своєму щоденнику «В Чернівцях. Враження з кількаденної поїздки»: «… резиденція вражає розмірами, засліплює червоністю стін, дахами, що блищать всіма кольорами веселки, вежами й вежечками всіх барв і розмірів… Бути в Чернівцях, а «резиденції» не побачити — це бути в Римі і не бачити папу Римського». Щось подібне висловив і доктор архітектури Юрій Рєпін, вражений величчю резиденції більш ніж через століття: «Геніальність ансамблю резиденції в тому, що вона не може бути повторена ні в цілому, ні в деталях. Будівля резиденції стала символом міста, подібно до того, як Кремль — символ Москви, Собор святого Петра — символ християнського світу, Сіднейська опера — символ Австралії».

5 коментарів

Володимир Карагяур
Лілея, це ж просто круто і у мене нема слів…
Лілія Шутяк
Справді приємна новина)
Михайло Шморгун
До спадщини потрапила Резиденція, а не університет. Це важливо. Лікующа чіновнічья гопота, яка приписує собі «велику перемогу» — просто смішить.
Цирк — це арена для вистави + трупа клоунів, бородатих жінок, силачів (і інших звірят). Якщо буржуї відзначили арену для вистави, то це не значить, що вони відзначають місцевих клоунів… А Ви (бажаючи того чи ні) підмінюєте поняття. Резиденція є університет, проте університет не є Резиденція…
Лілія Шутяк
Я у мережі не сперечаюся. На жаль, на вкурсі є багато людей, які тільки для цього і реєструються.
Михайло Шморгун
Ви мене маєте на увазі, шановна?
Тільки зареєстровані та авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.
або Зареєструватися. Увійти за допомогою профілю: Facebook або Вконтакте