Пропаганда гендерних ігор

Сьогодні поняттям «гендер» уже нікого не здивуєш. Сторінки газет і журналів рясніють статтями про гендерну рівність, дослідники видають монографії, проводять конференції, письменники пишуть книжки. Але, на жаль, мало-хто знає значення цього терміну. У соціальні науки його ввела Енн Оклей у 70-ті роки минулого століття. Поняття «гендер» походить від грецького «генос», що означає «походження», «той, що народжує», «матеріальний носій спадковості». Гендер – це також певні колективні уявлення, завдяки яким біологічні відмінності статей переводяться на мову соціальної та культурної диференціації. Цікаво, що гендерна рівність є однією з ознак правової держави.
Дослідниця Діана Ісламова у статті «Гендерна рівність в Україні» доводить, що тоталітарна система реально підтримувала гендерну рівність. Кількість жінок-інженерів дорівнювала кількості чоловіків. На орбіту Радянський Союз відправив жінок одразу ж після чоловіків. У радянські часи «слабка» стать займала посади керівників підприємств та директорів установ. Але, працюючи інженерами та чиновниками, жінки були змушені тягнути на собі тягар домашнього господарства та виховання дітей. Середньостатистична радянська дружина відпрацьовувала 8 годин на виробництві, проводила ще 1,5 години в громадському транспорті, а потім відпрацьовувала ще 5-7 годин у плити, з дітьми або пранням. У сучасному українському суспільстві основною проблемою є декларативний характер гендерної рівності та формальність прав жінок. Наші чоловіки вважають так: «Як хочеш, то працюй, але вдома з дітьми я все одно не сидітиму». Що ж тут поробиш?
Кінець XX — початок XXIст. ознаменувався посиленням активності жінок у нашій країні, особливо у літературі та мистецтві. Починалося все із того, що жінка-автор перестала миритися з ситуацією, коли доводиться дивитися на світ очима чоловіка. Вона захотіла писати про свої власні переживання, «у власній вітальні», як зазначала Вірджинія Вулф. Ось і починаються з’являтися твори жінок-письменниць, де вже проступає фемінність, окремішність, жіноча індивідуальність. Емілі Дікінсон, сестри Бронте, Джейн Остін, Вірджинія Вулф, Жорж Санд починають витворювати оригінальні світи, де на першому місці не володар-чоловік, а рабиня-жінка, яка вже і не зовсім рабиня, бо насмілюється мислити, боротися, любити.
В українській літературі першими великими письменницями, борцями за жіночі права вважають Лесю Українку та Ольгу Кобилянську. Саме вони у своїх творах показували жіночу особистість, яка вивищується над чоловічою, є одночасно і розумнішою, й далекогляднішою. Гасло О. Кобилянської, яка писала на зламі XX-XXIст. залишається актуальним і для українських письменниць сучасності. Воно дуже просте – «бути самій собі ціллю».
На щастя, сьогодні маємо оригінальну жіночу творчість, котра представлена у різних видах мистецтва і, зокрема, у літературі. Якщо раніше показувати світ очима жінки було модно, то сьогодні це, окрім всього, необхідно. Що раніше було новим, нині перетворилося на сталість, і що найцікавіше – на загравання з читачем. Сучасні авторки не бояться вдаватись до гендерних ігор: писати то від імені чоловіка, то від імені жінки, що значно розширює їх власний світогляд. Наочним прикладом може бути твір Ірени Карпи «Полювання в Хельсінкі», де сама історія кохання розповідається то від імені чоловіка та жінки, то від імені двох чоловіків, то від імені жінок. Аналогічну ситуацію бачимо у романах Світлани Поваляєвої (наприклад, у творі «Сімург», де навіть важко виділити чий «потік свідомості» ти читаєш у цю мить).
У чоловічій літературі відбувається щось схоже. Той же Андрухович, Винничук вдаються часом до таких ігор зі статтю. На мою думку, це дуже цікавий експеримент – вжитися в роль протилежної статі і розкрити її проблеми. Головне – вжитися по-справжньому, бо інакше отримаємо твір відповідної якості.
І хоча гендерні ігри є популярними сьогодні, проте до них частіше вдаються жінки, аніж чоловіки (це за винятком ігор із сексуальною орієнтацією). Гадаю все через те, що жінці легше вжитися в роль чоловіка, бо теперішнє життя вимагає від неї бути мужньою, логічно мислити і нерідко – тягти на собі сім’ю. А от не кожен представник «сильної» статі наважиться фемінізуватися, показати свої слабкості, заплакати. Бо, якби чоловіки хоча б спробували зрозуміти жінок, поставити себе на місце протилежної статі, то вони б побачили, що не такі вже ми і погані. Просто інакші.

11 коментарів

Лариса Репка
справді ми просто різні, бо одна, наприклад, ліва половинка- це жінка, а друга, наприклад, права половинка — це чоловік, і лише разом вони доповнюють одне одного і стають цілим, їм не можна бути однаковими — інакше вони ніколи не зійдуться, не зільються в один організм і одне без одного не стануть повноцінними, але їм для цього важливо бути рівносильними. Я, наприклад, не люблю розмови про фемінізм — бо хочу бути звичайною слабкою жінкою :)
Святослав Вишинський
Ніхто інший, як феміністки постійно ведуть мову про право народжувати або не народжувати, заводити або не заводити сім'ю. В даній ситуації очевидна суперечність у прагненні всидіти на двох стільцях: грати в суспільстві і чоловічу, і жіночу ролі одночасно.
Лілія Шутяк
Кожен грає ту роль (ролі), які є для нього є прийнятними, потрібними, важливими у житті. Зрештою, не бачу нічого поганого в тому, аби виконувати і чоловічу, і жіночу ролі. Хоча, як написала Лара Репка, іноді справді хочеться бути лише слабкою жінкою…
Святослав Вишинський
Якщо немає нічого поганого в тому, щоб виконувати і чоловічу, і жіночу ролі в суспільстві (довільно брати на себе подвійний тягар), тоді незрозумілою видається критика тих, хто прагне виконувати тільки свою природню роль. Подвійна гра сама по собі ненормована, і всі труднощі такої ситуації є не «дискримінацією», а доброю волею гравця.
Володимир Карагяур
Лілія а хто сказав, що ви погані? Ви можливо тим і краще, що погоджуєтесь грати не тільки свої ролі. Але як завжди, якщо хоеш багато то будь готовий платити за це. Ось тобі і ті 8+7 годин, або спочатку можна погратися дуже гарно у 8 годин, а потім просто у свої сім. Сучасний світ дає вам право вибору і дехто обирає саме ті 8+7, а хтось просто назавжди 8.
Лілія Шутяк
Так, Володю, саме цим жінки і відрізняються. Комусь цілком достатньо грати роль домашньої господині, а хтось прагне бути досконалою і в кар'єрі, і в ліжку, і на кухні.
Володимир Карагяур
Дореч саме це і ставить знову питання про те, що якщо брати не фізиче тіло, а щось інше то хто тоді насправді є сильною половиною світу.
Лілія Шутяк
Так, жінки справді бувають сильнішими…
Аліса Жуковська
Гендерне питання не мало гостроти в Україні. Історично склалося так, що шлюбно-сімейні відносини, як правило, були паритетними. Жінка-мати завжди мала навіть дещо сакральне значення для українця. Щодо сучасності, загальна тенденція також тяжіє до рівності поваги. До того ж — особисто мені подобається бути шиєю %)))))
Надія Григоренко
«Гендерне питання не мало гостроти в Україні. Історично склалося так, що шлюбно-сімейні відносини, як правило, були паритетними.»
Ну, і слава Богу! Але тепер я помічаю протилежні тенденції…

Ще пів року тому в «Маркетинг Міксі» я підняла цю тему, тобто лше один її аспект, що стосується не рівних можливостей чоловіків і жінок при працевлаштуванні. Кому цікаво, ось: n-hryhorenko.vkursi.com/718.html
Тільки зареєстровані та авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.
або Зареєструватися. Увійти за допомогою профілю: Facebook або Вконтакте